Një video amatore e realizuar nga një i ri ukrainas, shfaq momentin kur trupat ruse e sulmojnë derisa ai ishte me babanë e tij në veturë dhe po largoheshin nga qyteza Ivankiv në rajonin e Kievit.

Derisa dyshja po bisedonin brenda makinës për ndërtesat e shkatërruara nga sulmet ajrore ruse, në një moment dëgjohen disa të shtëna që babanë e tij e detyrojnë të ndalet në mes të rrugës.

Duke menduar se përfundoi me aq, ata nuk ndërmarrin ndonjë veprim – por më pas fillojnë sërish të shtënat në drejtim të mjetit të tyre, ku disa plumba e godasin babanë e tij e ai vazhdimisht i bënte thirrje të birit të dalë nga vetura dhe të strehohet pas.

Megjithatë kur e kupton se babai i tij është goditur nga plumbat dhe qëndronte i shtrirë në tokë i mbuluar në gjak, i bënte thirrje të mos lëvizë pasi ushtria ruse mund ta qëllonte sërish.

Kur arrin ta strehoj pas veturës, vazhdimisht e pyet nëse ka dhimbje nga plumbat. Madje në një moment i kërkon që ta “mbysë” që të mos e lë të vuaj nga dhimbjet.

“Mos vdis të lutem, babi”, dëgjohet i riu duke i bërë thirrje babait të tij të plagosur, i cili raportohet se disa momente më vonë ndërroi jetë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

​Arrestohet edhe një person i dyshuar për zjarrvënie

Policia e Kosovës ka identifikuar dhe arrestuar edhe një të dyshuar tjetër…

Si të ulni tensionin e lartë me tri metoda natyrale

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor.…

Bardhyl Mahmuti: Raporti zviceran për rastin “Astrit Dehari” është mbajtur i fshehur 4 muaj nga Prokuroria

Veprimtari i njohur shqiptar, dikur përfaqësues politik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,…

Nipi e zbulon flamurin personal të Isa Boletinit: E ka ngritur me 30 qershor 1912

Në fshatin Boletin në veri të Kosovës, gjendet kulla e Isa Boletinit.…

Sela: Gjuha Shqipe ende nuk gëzon trajtimin e merituar

Ndërsa ne sot gëzojmë shkronjat me të cilat identifikojmë gjuhën tonë, festojmë…