Ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht ka thënë se është ende herët për të folur për një pikë kthese në luftën Rusi-Ukrainë, pavarësisht sukseseve të fundit të Ukrainës në terren. Megjithatë, ajo përsëriti vendosmërinë e Gjermanisë për të vazhduar mbështetjen e luftës së ukrainasve.

“Është e vështirë të vlerësohet për momentin nëse Ukraina po e fiton luftën, sepse ne nuk e dimë se si do të reagojnë rusët tani”, tha Lambrecht për agjencinë e lajmeve Reuters, duke shtuar se këto janë suksese të qarta, të cilat sigurisht kontribuojnë në destabilizimin e Rusisë.

Sukseset e ushtrisë ukrainase kanë çuar në dobësimin e forcave ruse dhe tregojnë se ukrainasit janë pozicionuar shumë mirë taktikisht dhe janë në gjendje të zmbrapsin sulmet me sukses që askush nuk do ta priste, shtoi ministrja e mbrojtjes dhe premtoi ndihmë të mëtejshme ushtarake.

Ajo gjithashtu vuri në dukje se Gjermania do t’i dërgojë Ukrainës pajisje dhe gjeneratorë të përshtatshëm veçanërisht për dimër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Furnizime të shtrenjta publike pa tender, Jovanovska: Do të veprojmë pas raportit

Një pjesë e institucioneve shtetërore, furnizimet e të cilave u kontrolluan nga…

Mlladiq sot para gjykatës, vihet në pah pllaka përkujtimore e 12-vjeçares së vrarë nga ushtria e tij

Ish shefi i ushtrisë serbe në Bosnje, Ratko Mlladiq, sot do të…

Reagon Joe Biden: Kosova duhet të jetë e pavarur dhe jo pjesë e Serbisë

Në një fjalim të fushatës elektorale për zgjedhjet presidenciale, kandidati demokrat për…

Sezoni turistik, Rama: Abuzuesit të lirojnë hapësirat që nuk iu takojnë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se personat që kanë zënë hapësira…

Ukraina thotë se trupat bjelloruse kanë hyrë në vendin e tyre – këta të fundit e thonë të kundërtën

Udhëheqësi i Bjellorusisë, Alexandar Lukashenko ka deklaruar për mediet shtetërore se forcat…