Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, ka mbërritur në Ukrainë në një udhëtim të paparalajmëruar, zyrtarja më e lartë e qeverisë gjermane që viziton vendin që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt.

Baerbock e cila po takonte banorët vendas në Bucha, ku ushtria ruse është akuzuar për kryerjen e krimeve të luftës – është e fundit në një varg diplomatësh dhe liderësh të huaj që vizitojnë qytetin pranë Kievit.

Moska ka mohuar se është kryer ndonjë krim në Bucha, pavarësisht se qindra ukrainas janë vrarë ndërsa qyteti ishte nën kontrollin rus për një muaj dhe një varr masiv u zbulua në kishë pas çlirimit të qytetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Hahn: Mirë që edhe këtë herë qeveria ka qëllime evropiane

Eurokomisioneri dhe ish përgjegjësi për ecurinë e Maqedonisë në rrugën drejt BE-së,…

Ish-kryeministri i Serbisë: Vuçiqi vetë nënshkroi marrëveshjen me Kosovën për targat

Ish-kryeministri i Serbisë, Zoran Zhivkoviq ka thënë se zëvendësimi i targave “KS”…

I merret imuniteti Teofilovskit, por refuzohet kërkesa për paraburgimin e tij

Këshilli gjyqësor sot vendosi që t’ia marrin imunitetin gjykatësit Zoran Teofilovskit por…

Shqiptarët nesër protestojnë para vilës presidenciale në Shkup

Nesër me fillim në ora 13 shqiptarët do të protestojnë në Vodno,…

“Reket”, Janeva dhe Zoki 13 së pari do të kontrollojnë dëshmitë, pastaj do të japin deklaratë

E dyshuara e tretë në rastin “Reket”, ish prokurorja speciale publike Katica…