Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka publikuar përditësimin e saj të inteligjencës mbi luftën në Ukrainë.

Në raport thuhet se ushtria ruse tani është “dukshëm më e dobët” si rezultat i sulmeve ndaj Ukrainës.

Aty thuhet se rimëkëmbja e ushtrisë ruse do të bëhet më e vështirë nga sanksionet e vendosura ndaj Moskës dhe në afat të gjatë kjo do të pengojë aftësinë e vendit për të vendosur një forcë ushtarake konvencionale, raporton BBC.

Gjithashtu, në raport u theksua se buxheti i mbrojtjes i Rusisë afërsisht u dyfishua midis 2005 dhe 2018, me investime në disa kapacitete ajrore, tokësore dhe detare të nivelit të lartë.

“Modernizimi i pajisjeve fizike të Rusisë nuk i ka mundësuar asaj të dominojë luftën në Ukrainë, për shkak të dështimeve në planifikimin strategjik”, shtoi Ministria britanike e Mbrojtjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kina, tema kryesore në bisedimet SHBA-Japoni

Konkurrenca strategjike me Kinën ishte ndër çështjet kryesore të diskutuara gjatë takimit…

Haxhiu: Të përkushtuar që Kosova të jetë shtet i së drejtës

Në kuadër të takimit të 5-të virtual të Nën-Komisionit për Drejtësi, Liri…

Edhe Escobar vjen për vizitë në Kosovë

Zëvendës Ndihmës Sekretarin për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar, do të…

Në kufi Kosovë-Shqipëri vendosen 41 flamuj në nder të 41 dëshmorëve të rënë (VIDEO)

Kryetar i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave të Luftëtarëve të UÇK-së,…

Regjistrohen 633 shkelje të masave mbrojtëse, izolohen 336 persona

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë 24 orëve të fundit…