Ministria britanike e Mbrojtjes ka publikuar raportin më të fundit sa i përket zhvillimeve në Ukrainë.

Në raportin e fundit thuhet se Rusia për herë të parë ka përdorur dronët e prodhuar në Iran, gjatë luftimeve të ashpra në Ukrainë.

Ndërkaq një ditë më parë, Kievi bëri të ditur se ka rrëzuar një fluturake pa pilot të quajtur Shahed-136.

Sipas ministrisë britanike të Mbrojtjes, këta dronë janë prodhuar si armë “për sulme njëpërdorimëshe”.

Dronë të tillë janë përdorur edhe në Lindjen e Mesme. E rrëzimi i një të tillë nga forcat ukrainase, është treguesi më i mirë se Rusia po i përdor dronët si armë taktiko-strategjike.

Qëllimi i tyre është bombardimi i caqeve ushtarake thellë në territorin e Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Lladrovci: Kushdo që harron apo dëshiron ta rishkruaj historinë, le ta shoh intervistën e Fehmiut

Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, në rrjetin social ka ripublikuar…

Sulm masiv në ShBA: Amerikani vret pesë anëtarë të familjes në Wisconsin

Një burrë nga Wisconsin-i i Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka…

Osmani për targat: Në luftën kundër bandave, presim përkrahjen e BE-së dhe SHBA-së

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur për çështjen e targave duke…

Ekipi i Sky News ishte në shënjestër të rusëve në Ukrainë – kameramani arriti ta filmonte ngjarjen pavarësisht rrethanave

Rreziku gjithnjë i pranishëm me të cilin përballen organizatat e lajmeve që…

Distria Krasniqi e pranon medaljen nën lotët e gëzimit

Xhudistja kosovare, Distria Krasniqi, e ka pranuar nën lotët e gëzimit medaljen…