Ministria britanike e Mbrojtjes ka publikuar raportin më të fundit sa i përket luftimeve në Ukrainë, ku forcat ruse thuhet se janë ndalë në të gjitha frontet.

“Pushtimi rus në Ukrainë është ndalur pothuajse në të gjitha frontet”, thuhet në kumtesën e ministrisë së Mbrojtjes.

Madje është theksuar se forcat ruse ditëve të fundit kanë bërë progres shumë të vogël sa i përket këmbësorisë, në det dhe ajër – duke pësuar humbje të mëdha.

“Rezistenca ukrainas mbetet shumë e fuqishme dhe e mirë koordinuar. Pjesa e madhe e territorit të Ukrainës, përfshirë qytetet e mëdha mbesin nën kontrollin e ushtrisë ukrainase”, thuhet ndër tjera në raport.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Osmani do ta vizitojë Entin Shtetëror për Revizion

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, sot do ta vizitojë…

Agim Ismailoviq: Do të qëndroj deri në fund këtu, nuk jam as Gruevski as Mijallkov që të arratisem

Agim Ismailoviq në fjalën e tij pas shqiptimit të vendimit tha se…

Ziberi: Hasanbegu dhe Saraji vatra të mundshme të koronavirusit në Shkup

Në Studimin e Hapur në TV 24, Dr. Arben Ziberi, drejtor i…

Putin arreston kreun e FSB-së pas dështimit në Ukrainë

Vladimir Putin ka vendosur në arrest shtëpie kreun e shërbimit të jashtëm…

65 pacientë të shtrirë në spitale për COVID-19, tre në gjendje të rëndë

65 pacientë janë duke u trajtuar në spitalet e përgjithshme dhe dy…