Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, ka inspektuar trupat dhe pajisjet ushtarake në distriktin ushtarak jugor të Rusisë gjatë së premtes, ka njoftuar ushtria ruse.

Ky inspektim i tij ka ardhur pas një përplasjeje publike me kreun e grupit ushtarak privat, Wagner.

Përmes një deklarate thuhet se Shoigu ka udhëzuar “të mbahen nën kontroll të posaçëm çështjet e furnizimit të vazhdueshëm dhe ritmik të grupeve të trupave në zonat e operacionit special ushtarak me të gjitha armët dhe pajisjet e nevojshme ushtarake”.

“Zëvendësministri i Mbrojtjes, Gjeneral Koloneli A. Kuzmenkov, i cili është përgjegjës për mbështetjen materiale dhe teknike të Forcave të Armatosura Ruse, i prezantoi gjeneralit të ushtrisë Sergei Shoigu grupe të reja tankesh moderne, mjete të blinduara luftarake, pajisje speciale dhe mjete motorike të furnizuara nga ndërmarrjet e kompleksit ushtarak-industrial për të furnizim të grupeve dhe forcave ruse”, ka njoftuar kjo ministri.

Vizita e Shoigut pasoi pas disa deklarave zemëruese të shefit të Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, i cili ka akuzuar drejtpërdrejt Shoigun dhe udhëheqjen ushtarake ruse për përgjegjësinë për dhjetëra mijëra viktima të grupit për shkak të mungesës së furnizimit me municion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Biden kërkon ashpërsim të ligjeve për armët

Duke thënë “Mjaft, mjaft”, presidenti amerikan, Joe Biden, i bëri thirrje Kongresit…

Me sistemin raketor NASAMS, ukrainasit rrëzojnë edhe një aeroplan të rusëve – publikohen

Forcat e Armatosura të Ukrainës, kanë arritur të rrëzojnë edhe një aeroplan…

Çekia i shpërblen punëtorët e sektorit shtetëror që vaksinohen, pushime shtesë me pagesë

Qeveria çeke njoftoi se punonjësit e shtetit që kanë marrë vaksinën e…

Kritikohet qasja e Edi Ramës ndaj Kosovës

Sekretari i Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka komentuar qëndrimin e kryeministrit të…

Qeveria kanadeze ndan nga 2.000 dollarë në muaj për 5,4 milion qytetarë

Qeveria e Xhastin Trudos bëri të ditur se pothuajse 5,4 milionë kanadezë…