Akuzat për korrupsion dhe dyshimet për abuzim me detyrën, të zbuluara nga shtypi kroat detyruan ministrin e Administratës Publike, Lovro Kusheviç të japë dorëheqjen.

Përveç largimit si minister, Kusheviç largohet edhe nga zyra e sekretarit politik të Unionit Demokrat Kroat (HDZ, konservatorë) të kryeministrit Andrej Plenkoviç.

“E konsideroj veten përgjegjës politikisht dhe jam i vetëdijshëm për këtë perceptim negativ të medias që krijohet rreth emrit tim, i cili u bë një barrë për qeverinë”, theksoi ish-ministri duke pretenduar se ishte “krenar për punën e bërë”.

Në javët e fundit shtypi kishte zbuluar një seri të vendimesh të dyshimta që Kusheviç kishte marrë kur ai ishte kryetar i bashkisë së vogël të një ishulli.

Ish-ministri kishte spekuluar me tokën dhe ndërtesat duke lehtësuar transformimin e zonave bujqësore në tokë për ndërtim, në disa raste në pronësi të tij apo të bashkëshortes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…