Shefi i diplomacisë ukrainase Dmytro Kuleba, ka akuzuar sërish Rusinë për krime tjera të luftës.

Pas sulmit rus në Kryvyi Rih, ku u goditën ndërtesat kolektive, ka reaguar ministri i Jashtëm ukrainas.

Ai theksoi se ky sulm është një krim tjetër lufte dhe akt i terrorit, duke u zotuar se asnjë nga këto krime nuk do të kalojnë pa u ndëshkuar.

Forcat ruse kishin për qëllim të godasin infrastrukturën civile në këtë qytet, ndërsa zyrtarisht vazhdimisht pretendojnë se kanë për objektiv infrastrukturën ushtarake.

Në anën tjetër veprimet e ushtrisë së Kremlinit e dëshmojnë krejt të kundërtën. Ata vazhdimisht bombardojnë e granatojnë qytetet ukrainase pa zgjedhur mjete, ku në shumicën e rasteve e pësojnë civilët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Prifti grek me lëvdata për kthimin e Ajasofjas përsëri në xhami (Video)

Duke folur pas ritit që u mbajt në kishën “Analipseos” në Rafina,…

VMRO-DPMNE: Mos marrja e datës shënon fundin e Zaevit

“LSDM-ja dhe Zoran Zaevi sollën padrejtësi, persekutim, gënjeshtra dhe mashtrime, varfëri dhe…

Ambasada amerikane u bën thirrje qytetarëve të Kosovës: Vaksinohuni!

Ambasada amerikane në Prishtinë sërish u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës…

Dështimi i një akademiku

Sot muslimanët e vendit qenë dëshmitarë të një farse zgjdhore e cila…

Avionët luftarakë rus përpiqen të hyjnë në hapësirën ajrore të Mbretërisë së Bashkuar

Gjashtë avionë luftarakë RAF u grumbulluan për të përgjuar avionët rusë të…