Ministri i Jashtëm austriak, Alexander Schallenberg, konsideron se Bashkimi Evropian nuk do të duhej t’i ofronte Ukrainës anëtarësimin në familjen evropiane, shkruan Jerusalem Post.

Siç raporton pravda.ua, këto komente javën e kaluar i bëri gjatë një samiti. Schallenberg është për bashkëpunim të ngushtë – pra mes Ukrainës dhe BE-së, por se aktualisht nuk konsideron se do të duhej të ishte anëtare e familjes evropiane, transmeton Telegrafi.

Ndërkaq media austriake Heute, raporton se Schallenberg është pro që ky shtet të jetë pjesë e zonës ekonomike të BE-së, por që të ruhet status quoja esaj.

Si arsye se pse Ukraina nuk do të duhej t’i jepej këtë  qershor statusi i kandidatit për anëtarësim, ka përmendur që vendet e Ballkanit Perëndimor janë duke zhvilluar bisedime për anëtarësim.

Ukraina prej kohës ka bërë thirrje që të pranohet në familjen e BE-së, por këto thirrje janë bërë edhe më të shpeshta pasi fillimit të agresionit rus në Ukrainë.

Në anën tjetër, presidenti rus Vladimir Putin pretendon se shteti i tij po i frikësohet raporteve të afërta mes Ukrainës dhe Perëndimit

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Pesë persona arrestohen nga policia në një koncert në Shkup, u gjendet drogë

Me datën 14/15.05.2022 nga ana e zyrtarëve policorë të Njësitit për tregti…

Më pak lajme me përmbajtje politike! “Facebook” nis testimet…

Rrjeti social “Facebook” ka njoftuar këtë të mërkurë se ka filluar ndryshimin…

Tragjedia në Tetovë: Vetëm edhe një viktimë ka mbetur për t’u identifikuar

Zjarri që kaploi mbrëmë spitalin modult të Tetovës la të vdekur 11…

Policia e Haitit arreston “të dyshuarin kryesor” për vrasjen e presidentit Jovenel Moise

Policia haitiane njoftoi të dielën se kishte arrestuar një shtetas haitian “i…

Parandalohet dy raste të kontrabandës me mallra dhe emigrantë nga Maqedonia e Veriut

Policia Kufitare në dy pikë kalime kufitare me Maqedoninë e Veriut, kanë…