Ministri i Drejtësisë së Turqisë Bekir Bozdag, ka dhënë detaje për shpërthimin që ndodhi në Stamboll.

Nga ky shpërthim i bombës vdiqën gjashtë persona derisa mbi 80 të tjerë u plagosën.

Bozdag tha se sulmi ishte i planifikuar.

Ai shtoi se një grua kishte qëndruar në ulëse për mbi 40 minuta.

“Një grua ulet në një stol për rreth 45 minuta dhe shpërthimi ndodh menjëherë pasi ajo ngrihet”, tha ai.

Kreu i Drejtësisë turke iu bëri thirrje qytetarëve që të mos bien pre e lajmeve të rreme.

Ai theksoi se mund të ketë dy versione lidhur me ngjarjen.

“Ka dy versione. Ose kjo çantë ka një pajisje në të dhe shpërthen vetë ose dikush e shpërthen nga distanca. E gjithë kjo aktualisht është duke u analizuar”, theksoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ora policore hiqet prej nesër, kafiterit dhe restorantet hapen prej të enjtes

Qeveria mori vendim të heqë orën policore duke filluar prej nesër, më…

Publikohet formulari për regjistrim si votues jashtë vendit

Është publikuar formulari për aplikim si votues jashtë vendit për zgjedhjet që…

Komandot e FSK-së po trajnohen nga instruktorët e forcave turke

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka bërë të ditur se ushtarët e…

15 veta ndërruan jetë, 1035 raste të reja, 998 të shëruar në Maqedoni

Në Maqedoninë e Veriut vijojnë rastet me shifra të larta të Covid-19.…

Evropa po përballet me thatësirën më të madhe në 500 vjet

Pothuajse gjysma e territorit të BE-së është në të ashtuquajturat kushte thatësire…