Ministrat e BE-së kërkojnë të ngrenë stërvitje ushtarake qendrore për Ukrainën

Ministrat e lartë të Bashkimit Evropian po takohen në Republikën Çeke, me ministrat e mbrojtjes të vendosur për të diskutuar krijimin e një misioni të centralizuar trajnimi ushtarak për Ukrainën.

Anëtarët individualë kanë trajnuar trupat ukrainase për një kohë, kryesisht në operimin e armëve të reja, por shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, ka thënë se shpreson të ofrohet më shumë “trajnim i nivelit të lartë”.

Ai shtoi se një sistem qendror trajnimi do t’i lejonte anëtarët e BE-së të jenë “më të parashikueshëm dhe të ofrojnë mbështetje më të fortë” për Ukrainën.

Ndërkohë, ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian do të takohen gjithashtu këtë javë, me një debat që prezanton kufizimet e vizave për qytetarët rusë që pritet të mbizotërojë diskutimet.

Anëtarët e BE-së pritet të vazhdojnë diskutimet në kryeqytetin çek, Pragë, të mërkurën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Albin Kurti as sot s’i shkon në zyrë Presidentit

Albin Kurti po vazhdon t’i shmanget përgjegjësisë për të marrë mandatin për…

SHBA, sërish numër rekord rastesh me COVID-19, mbi 70 000 në 24 orë

SHBA-ja regjistroi dje për të dytën ditë radhazi më shumë se 70…

Gazetari i “La Verita”: Dëshiroj të nxisë luftë kundër korrupsionit në Maqedoni

Në profilin e tij në Facebook, duke shpjeguar arsyet e postimit të…

Inaugurimi i Këshillit për Demokraci, Osmani: Kosova bëri një hap të rëndësishëm për jetësimin e zotimeve

Presidentja, Vjosa Osmani, ka inauguruar Këshillin për Demokraci dhe të Drejta të…

Deklarata e samitit të Brdos

Liderët e e Bashkimit Evropian bashkë edhe me shtetet anëtare në konsultim…