Më shumë se pesë milionë njerëz u bënë milionerë në të gjithë botën në vitin 2020.

Derisa shumë njerëz që veçse ishin të varfër u varfëruan edhe më shumë, numri i milionerëve u rrit me 5.2 milionë në 56.1 milionë në mbarë botën, sipas gjetjeve të Credit Suisse, njofton Klankosova.tv.

Në vitin 2020 më shumë se 1% e të rriturve në të gjithë botën u bënë milionerë për herë të parë. Rikuperimi i tregjeve të marketeve dhe rritja e çmimeve ndihmuan në rritjen e pasurisë së tyre.

Sipas studiuesve, krijimi i pasurisë duket se ishte “i shkëputur plotësisht” nga problemet ekonomike të pandemisë. Ekonomisti Anthony Shorrocks tha se pandemia kishte “ndikim akut afatshkurtër në tregjet globale”, por shtoi se kjo u përmbys kryesisht nga fundi i qershorit 2020.

Që nga fillimi i shekullit 21, numri i njerëzve me pasuri midis 10,000 dollarë dhe 100,000 dollarë ishte më shumë se i trefishuar nga 507 milionë në vitin 2000 në 1.7 miliardë në mes të 2020.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…