Pas deklaratave të presidentit të zgjedhur në Mal të Zi, Jakov Milatoviq për gjenocidin serb të kryer në Srebrenicë, ka reaguar presidenti i Republikës Srpska, Milorad Dodik.

Ai ka thënë se Milatoviq ka zgjedhur që t’i bëj lajka Sarajevës dhe t’i ofendojë serbët dhe Republikën Srpska. Madje, Dodik ka deklaruar se përkundër humbjes së zgjedhjeve presidenciale nga Milo Gjukanoviq në Mal të Zi, ka fituar politika e tij anti-serbe, transmeton klix.ba

“Presidenti i ri i zgjedhur i Malit të Zi, Jakov Milatoviq e gjykon Srebrenicën sikurse paraardhësit e tij. Duke iu referuar vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare, pa përmendur vuajtjet e serbëve në dhe përreth Srebrenicës si dhe rezistencën e serbëve për të mos pranuar krimet që s’i kanë kryer, tregon se Milatoviq zgjodhi ta lajkatojë Sarajevën pa hezituar dhe t’i fyej serbët dhe Republikën Srpska. Është turp, mendoja që politika anti-serbe në Mal të Zi ishte mposhtur”, ka deklaruar Dodik, transmeton Gazeta Express.

Dodik ka thënë se Milatoviq nuk do të mund të zgjidhej president pa votat e serbëve.

“Mendoj se Milatoviq është një zgjidhje më pak e keqe se Gjukanoviq, por ai është më pak i vështirë për t’u rrëzuar se Gjukanoviq”, ka thënë Dodik.

Presidenti i zgjedhur së fundmi i Malit të Zi, Milatoviq ka thënë sot se në Srebrenicë është kryer gjenocid.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani: S’mund të flasim për dialog me Serbinë, derisa njerëzit na vdesin nga mungesa e vaksinave

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë sot se nuk…

Filipçe: Gjatë festës së Bajramit dhe Pashkëve propozojmë të mos ketë orë policore

Vaksinimi po rrjedh mirë këtu në Sallën A1 Arena në Boris Trajkovski.…

Borrell: Shtetet e BE-së afër marrëveshjes për sanksione të reja ndaj Rusisë

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, thotë vendet anëtare janë afër për…

Ish-nxënësja theri me thikë një nxënëse dhe një mësuese në një shkollë të Beogradit

Një ish-nxënëse shfrytëzoi një thikë për të therur një nxënëse (15) dhe…

Korrupsioni në Shqipëri/ Raporti i KE: Vettingu në polici mund të dobësojë institucionin

Publikohet raporti i Këshillit të Evropës për situatën e korrupsionit në Shqipëri.…