Një gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në Mariposa të Kalifornisë pasi mijëra njerëz u urdhëruan të evakuoheshin për shkak të një zjarri të shpejtë në afërsi të Parkut Kombëtar Yosemite të shtunën.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, zjarri filloi të premten pasdite pranë qytetit Midpines dhe të shtunën ishte rritur në gati 19 milje katrorë (49 kilometra katrorë), sipas Departamentit të Pyjeve dhe Mbrojtjes nga Zjarri në Kaliforni.

Urdhrat e evakuimit tani janë në fuqi për më shumë se 6,000 njerëz që jetojnë në një zonë rurale me popullsi të rrallë.

“Sjellja e zjarrit shpërthyes po sfidon zjarrfikësit”, tha departamenti, duke e përshkruar zjarrin si “ekstrem”.

Zjarri kishte shkatërruar 10 struktura rezidenciale dhe tregtare deri të shtunën në mëngjes dhe po kërcënonte 2000 të tjera.

Ai ka shkaktuar mbyllje të shumta rrugësh, duke përfshirë autostradën 140 e cila është një nga rrugët kryesore në Yosemite.

Më shumë se 400 zjarrfikës po luftojnë me flakët në ultësirat e Sierra Nevada, të armatosur me helikopterë që hedhin ujë.

Zjarri është ndezur nga moti i nxehtë, lagështia e ulët dhe vegjetacioni jashtëzakonisht i thatë i shkaktuar nga thatësira më e keqe në dekada, megjithëse shkaku fillestar i tij është i panjohur.

Daniel Patterson, një zëdhënës i Pyllit Kombëtar të Sierrës, tha se ndryshimi i klimës e ka bërë rajonin shumë më të ngrohtë dhe më të thatë gjatë 30 viteve të fundit, gjë që ka bërë që Kalifornia të përjetojë zjarre gjithnjë e më të mëdha dhe vdekjeprurëse.

Vitin e kaluar, deri në gusht, afro 43,000 banorë të Kalifornisë ishin “nën urdhrat e evakuimit” pasi një duzinë zjarresh të mëdha shpërthyen në të gjithë shtetin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Si varfërohen myftinitë dhe si pasurohen myftinjtë dhe “myhybët” e tyre (DOKUMENT)

Maqedonia e Veriut është ndër ata shtete të Evropës Juglindore që nuk…

Në Kizhevak të Serbisë gjenden mbetje mortore të viktimave të masakrës së Rezallës

Në Kizhevak të Serbisë është konfirmuar ADN-ja e mbetjeve mortore të zhvarrosura.…

32 gazetarë të vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë

Parlamenti i Ukrainës ka thënë se 32 gazetarë janë vrarë që nga…

Takohen Pendarovski dhe Radev, flasin për marrëdhëniet dypalëshe

Presidenti i shtetit Stevo Pendarovski ka pritur sot në një takim të…

Policia jep detaje për arrestimin e aktivistëve të PSD-së gjatë aksionit të sotshëm

Pesë zyrtarë të Partisë Sociademokrate (PSD) sot janë shoqëruar në stacionin e…