Një numër i madh i protestuesve janë mbledhur ne qytetin verior të Italisë, Milano, për të protestuar kundër racizmit. Organizatorët e protestës kanë thënë se në të kanë marrë pjesë rreth 200 mijë njerëz.

Protesta u mbajt në rajonin e Lombardisë, ku partia populiste “Lidhja” ka mbështetje të fuqishme. Aktivistët që morën pjesë në këtë tubim thanë se qeveria po e nxit frikën dhe urrejtjen për t’i thelluar ndasitë.

Në anën tjetër, zëvendëskryeministri italian dhe kryetari i partisë “Lidhja”, Matteo Salvini, thotë se politikat e reja qeveritare për imigracionin do ta bëjnë Italinë shtet më të sigurt.

Në shtator të vitit të kaluar, qeveria e kishte miratuar një rregullore që e bën më të lehtë deportimin e imigrantëve dhe heqjen e shtetësisë së tyre në rastet kur ata kryejnë krime serioze.

Që nga ardhja në pushtet e qeverisë aktuale, Italia është përpjekur t’i mbyllë portet për anijet me imigrantë që kalojnë përmes Detit Mesdhe.

Protestuesit marshuan në rrugët e Milanos me parullën “Njerëzit në rend të parë”, ndërsa organizatorët thanë se diversiteti i popullsisë është thesar kulturor.

“Ne duam që Italia dhe Evropa t’i ndryshojnë politikat dhe t’i vendosin njerëzit në qendër”, tha një protestues, shkruan “BBC”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Do të hapen dyqanet, restorantet e kafenetë, ja vendi i parë në Europë që planifikon të dalë nga izolimi

Synimi është nga 14 prilli. Dyqanet e vogla deri në 400 metra…

Deklarata shokuese e zyrtarit kinez: Koronavirusin në Kinë e solli ushtria amerikane

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës Zhao Lijian ka bërë deklaratë…

VIDEO / Ushtari izraelit qëllon me plumb pas shpine palestinezin… për qejf

Ky është momenti shokues kur një ushtar izraelit është regjistruar duke qëlluar…

Boris Johnson në Elysee si në shtëpi, këmbët mbi tryezë në takimin me Macron

Në fotot zyrtare me këmbët në tryezë. Më shumë sesa vetë Brexit,…

I doli para një tufë luanësh, udhëheqësi “ngrin” në vend

Një udhëheqës i një ekspedite u trondit kur po ndiqte gjurmët e…