Mijëra njerëz në ishullin Evia të Greqisë janë evakuuar, pasi zjarret kanë shkatërruar disa shtëpi dhe pjesë të mëdha të pyjeve në këtë zonë.

“Ne kemi përpara një tjetër mbrëmje të vështirë, një natë të vështirë”, ka thënë, të dielën, zëvendësministri i mbrojtjes civile të Greqisë, Nikos Hardalias, duke shtuar se gati një javë pasi filluan flakët, erërat e forta po drejtojnë dy fronte të mëdha zjarri në veri dhe në jug të ishullit, shkruan The Guardian.

Zjarret e egra kanë shkatërruar zona të mëdha në Evropën Jugore për dy javë pasi rajoni duron valën e tij më ekstreme të nxehtësisë në tre dekada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…