Kryetari i partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski në një konferencë për shty pranë selisë së kësaj parti gjatë prezantimit të reformës së arsimit nëse kjo parti vjen në pushtet u përgjigj edhe pyetjes së gazetares së Alsatit për ndërrimin e emrave të dy shkollave në komunën e Çairit. Ai tha se për të nuk është problem ndërrimi i emrave por procedura sesi janë sjellë këto ndërrime.

Unë nuk komentoj emrat, unë po komentoj procedurën. Nuk kam gjë kundër ndërrimit të emrave, por kundër procedurës. Nuk mund të jetë më e rëndësishme emrat e shkollave sesa cilësia e tyre. Për shembull në shkollën Kririll Pejcinovic nxënësit mësojnë ende nëpër kontejner, ndërsa ne flasim për emra. Jemi jashtë çdo standardi në arsim. Jetojmë në një kohë tjetër, jemi shumë larg shekullit të 21 për nga arsimi- tha Mickoski.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…