Njësitë e deminimit që operojnë nën ombrellën e ushtrisë ukrainase, konsiderohen si njësitë më të rëndësishme, e në veçanti që kur ky vend është në luftë me Rusinë.

Derisa pastronin fushat e minuara në rajonin e Khersonit, ata përdorën mjete të rënda të blinduara dhe një metodë unike, për t’i hedhur në erë mjetet e pashpërthyera që janë vendosur nga rusët.

Këto mjete shiheshin duke lëvizur në fushë dhe hidhnin një lloj “grepi” që kishte një kabllo të çeliktë, të cilën pasi e tërheqin zvarrë, aktivizonin mjetet e pashpërthyera.

Kujtojmë që rajoni i Khersonit, ka qenë pikë e nxehtë javëve të fundit, pasi ukrainasit i kanë detyruar rusët të tërhiqen nga shumë pozicione dhe të çlirojnë qindra vendbanime.

Madje në këtë rajon zyrtarët prorusë kanë urdhëruar evakuimin e mbi 70 mijë njerëzve, nga frika se kundërofensivës ukrainase mund të zgjerohet në këtë rajon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kongresisti amerikan poston imazhin që nxit reagime: Babadimër, na sjell municion

Një kongresist amerikan mbrëmë ka publikuar një fotografi ku shihet ai dhe…

Qeveria gjermane me paketë ndihme prej 200 miliardë eurosh për faturat e energjisë

Qeveria gjermane ka prezantuar planet për një paketë të re lehtësimi në…

Jamie Shea: Kosova në NATO është e mundshme

Ish-zëdhënësi i NATO-s gjatë periudhës së luftës në Kosovë, Jamie Shea e…

Inteligjenca gjermane: Kina mund të bëhet kundërshtarja kyçe në të ardhmen

Agjencia gjermane e inteligjencës ka thënë se në të ardhmen, Kina mund…

“Civilët po vdesin, s’ka ujë, gaz e as ngrohje”, thotë kreu i rajonit të Chernihiv

Sulmet raketore ruse kanë shkaktuar dëme në veri dhe në jug të…