Qeveria e Moldavisë u rrëzua të premten pasi kryeministrja pro-perëndimore Natalia Gavrilita dha dorëheqjen, duke shtuar një seri krizash që kanë kapluar kombin e vogël që kur Rusia pushtoi fqinjin e saj, Ukrainën.

Gavrilita tha në një konferencë shtypi se “ka ardhur koha që unë të njoftoj dorëheqjen time” dhe tha se askush nuk priste që qeveria e saj, e zgjedhur në verën e vitit 2021, “do të duhej të menaxhonte kaq shumë kriza të shkaktuara nga agresioni rus në Ukrainë”, raporton “Euronews”.

Kryeministria e Gavrilitës u shënua nga një varg i gjatë problemesh. Këto përfshijnë një krizë akute energjetike, inflacion në rritje dhe disa incidente shqetësuese si raketat nga lufta në Ukrainën fqinje që përshkojnë qiejt e saj.

Të premten në mëngjes, shefi ushtarak i Ukrainës konfirmoi një incident të ri, pasi dy raketa ruse fluturuan mbi hapësirën ajrore të Moldavisë përpara se të hynin në Ukrainë. Raketat u hodhën nga Deti i Zi, thanë zyrtarët.

Autoritetet moldave konfirmuan deklaratën e Ukrainës dhe thirrën ambasadorin rus për të protestuar “kundër shkeljes së papranueshme të hapësirës sonë ajrore nga një raketë ruse”, thuhet në një deklaratë.

Një qeveri e re do të emërohet nga presidentja Maia Sandu dhe më pas duhet të miratohet nga parlamenti 101-vendësh i Moldavisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Moti i acartë “mbërthen” jugun e SHBA-ve

Në Teksas shpallet gjendja e emergjencës kombëtare Stuhia e madhe dimërore që…

Policia kufitare arreston dy të dyshuar dhe parandalon kontrabandën me armë dhe mallra

Departamenti Policisë Kufitare në vazhdën e angazhimeve dhe planifikimeve operacionale, për luftimin…

Vazhdon debati në Kuvend për rikonstruimin e Qeverisë së RMV-së

Deputetët sot prej orës 11:00 duhet ta vazhdojnë mbledhjen e 104-t në…

Tërmet në Kroaci

Një tërmet ka goditur Kroacinë. Sipas raportimeve nga Qendra Evropiane për Menaxhimin…

Përleshje fizike në Kuvend, deputetja e LSDM-së thotë se u sulmua nga deputetja e VMRO-DPMNE-së

Gjatë debatit për rikonstruimin e Qeverisë ka pasur tentim nga ana e…