Ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka refuzuar një ofertë pune nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

Guterres i kishte kërkuar Merkelit të kryesonte një bord këshillues të udhëhequr nga ish-krerë shtetesh dhe qeverish.

“Merkel foli me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së javën e kaluar, e falënderoi dhe e bëri të ditur se ajo nuk do ta pranonte ofertën”, tha zyra e Merkelit.

Guterres thuhet se ia bëri ofertën Merkelit drejtpërdrejt, raporton Dpa.

67 vjeçarja konservatore nuk kandidoi në zgjedhjet federale të shtatorit dhe u tërhoq nga politika kombëtare gjermane në fund të vitit të kaluar pas 16 vitesh në krye si kancelare.

Merkel kishte treguar shumë pak në publik për planet e saj pas largimit nga kancelaria.

Bordi këshillimor i propozuar nga Guterres është një nga projektet kryesore reformuese të Sekretarit të Përgjithshëm për OKB-në në mandatin e tij të dytë, i cili filloi në janar.

Paneli do të identifikojë të mirat publike globale dhe fusha të tjera me interes të përbashkët ku përmirësimet e qeverisjes janë më të nevojshme dhe të propozojë opsione se si mund të arrihet kjo.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

ASh-ja i reagon Zaevit: Nuk jemi BDI, s’mund t’i dirigjosh bashkëpunimet tona

Aleanca për Shqiptarët ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit Zoran Zaev për…

Zgjidhen prokurorët e Prokurorisë për ndjekje të krimit dhe korrupsionit

Këshilli i Prokurorëve Publik në seancën e sotme ka emëruar 5 prokurorë…

KRRE-ja vendosi, ulet çmimi i dizelit

Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE), solli vendim, me të cilin kryhet ulja…

OKB kërkon hetim për vrasjen e qytetarëve që morën pjesë në demonstrata

Më shumë se 50 njerëz kanë vdekur që kur një valë protestash…

Nisen pjesëtarët e FSK-së për në Shqipëri, Mehaj: Së bashku jemi më të fortë në kohë të vështira

Pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës janë nisur drejtë Shqipërisë për…