Ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi se ka dashur të organizonte bisedime mes Evropës dhe presidentit rus Vladimir Putin një vit para sulmit ushtarak në Ukrainë, por se nuk kishte asnjë mënyrë për të ndikuar te lideri rus në fund të mandatit të saj.

Merkel i tha gazetës “Der Spiegel” se ajo dhe presidenti francez Emmanuel Macron planifikonin të organizonin një format të pavarur për bisedimet e Putinit me Këshillin Evropian në vitin 2021, verën e fundit të mandatit të saj.

“Por unë nuk kisha më forcë ta shtyja, sepse të gjithë e dinin: ajo do të largohet në vjeshtë”, tha ish-kancelarja gjermane.

Merkel u tërhoq nga politika pas 16 vjetësh në pushtet në Gjermani, pas zgjedhjeve në shtator 2021 dhe pasi ia dorëzoi pushtetin Olaf Scholz-it të Bashkimit Social Demokrat në dhjetor.

Duke kujtuar vizitën e saj të fundit në Moskë në gusht 2021, Merkel, e cila flet rrjedhshëm rusisht, i tha gazetës: “Ndjenja ishte e qartë – për sa i përket fuqisë politike, ju keni mbaruar. Për Putinin vetëm pushteti është i rëndësishëm”.

Duke komentuar largimin e saj nga skena politike, ajo tha se “ka ardhur koha për një qasje të re”, sepse qeveria e saj nuk ka bërë përparim, jo ​​vetëm në Ukrainë, por edhe kur bëhet fjalë për konfliktet në Moldavi, Gjeorgji, Siri dhe Libi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Në Maqedoninë e Veriut do të kontrollohet prejardhja e pasurisë

Javën e ardhshme, një grup pune i ministrave do të paraqesë versionin…

Të dielën fillon regjistrimi i popullsisë, këto janë detajet e fundit nga autoritetet

Autoritetet thonë se gjithçka është gati për të nisur të mbahet regjistrimi…

Zelensky: Askush nuk e di se sa do të zgjasë lufta në Ukrainë

Në adresimin e tij më të fundit përmes një videoje të realizuar,…

Biden i përmbahet afatit deri më 31 gusht për evakuimet në Afganistan

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë se Washingtoni me shpejtësinë e duhur…

Blinken do të vizitojë Evropën për të siguruar aleatët për mbështetjen e SHBA-së

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, njoftoi se planifikon të udhëtojë për…