Ish-kancelaria e Gjermanisë, Angela Merkel, ka dhënë detaje për situatat e ndryshme politike që i ka përjetuar gjatë udhëheqjes së saj 16 vjeçare të shtetit gjerman.

Në paraqitjen e parë pas shkuarjes në pension, Merkel foli për vitin 2008 kur ajo i tha “JO” hyrjes së Ukrainës në NATO dhe kundërshtive të ashpra që kishte atëbotë presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

“Ishin tri ngjarje kryesore atëbotë  ku Putin ishte shumë-shumë kritik, e para shpallja e pavarësisë së Kosovës, programi mbrojtës i raketave i presidentit amerikan George Bush, dhe plani veprues për anëtarësimin në NATO të Ukrainës”.

“Krejt këtë zhvillime dramatike i shpjegon shumë mirë shefi i CIA-s Nicholas Burns në librin e tij “The Back Clash”. Burns më 2008 ishte ambasador i SHBA-ve në Moskë”, sqaroi më tej Merkel.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Informacion i rëndësishëm për UDB-në

Shaqir Fetai paska marrë pjesë në një event kroat në Maqedoninë e…

Shoferi ka pasur disa tuba me naftë në pjesën e përparme të autobusit, shpërthimi ka ndodhur shkaku i ngrohjes

Autobusi ka goditur gardhin mbrojtës, ndërsa goma e djathtë e përparme ka…

Janeva në gjendje të rëndë shëndetësore, mbrojtja kërkon heqjen e paraburgimit

Është përkeqësuar gjendja shëndetësore e ish Prokurores Speciale, Katica Janeva, këtë e…

Rikthimi i kuvendit, LSDM-ja kërkon përgjigje me shkrim nga Xhaferi

LSDM-ja nuk do të heqë dorë nga nisma për rikthimin e Kuvendit…

Arrestohet një person në Shkup për të cilin kishte fletëarrest

Ministria e Brendshme njoftoi sot se është arrestuar një banor i Shkupit…