Kancelarja gjermane Angela Merkel sot e ka theksuar rëndësinë e unitetit të Evropës në luftën kundër pandemisë së koronavirusit dhe ka paralajmëruar se qëllimi i kryesimit gjerman me BE-në nga 1 korriku do të jetë ta bëjë Evropën më të përgatitur për shekullin 21.

“Në javët dhe muajt e ardhshëm patjetër të tregojmë se jemi të bashkuar, se mund të tejkalojmë dëmet, pasojat ekonomike nga kjo krizë dhe se mund të arrijmë me qëllim Evropa të tejkalojë këtë situatë”, ka thënë kancelarja gjermane në porosinë e javës.

Ajo ka shtuar se pas krizës nevojitet program për rritje, me çka Gjermania shumë më shumë do të angazhohet rreth buxhetit të BE-së, se sa tani.

Merkel ka thënë se në kryesimin e ardhshëm gjerman me BE-në në rend dite do të jetë klima, por edhe shëndetësia.

“Qëllimi është pas përfundimit të kryesimit gjerman të kemi Evropë e cila do të jetë më e përgatitur për shekullin 21 se sa tani”, ka thënë ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…