Ish-kancelarja Angela Merkel u dekorua me çmimin më të lartë të mundshëm të Gjermanisë të hënën në shenjë mirënjohjeje për 16 vitet e saj gati rekorde në krye të vendit.

Presidenti Frank-Walter Steinmeier i dha Kryqin e Madh të Urdhrit të Meritës për arritje të veçanta për kancelaren me katër mandate, që u bë vetëm ish-udhëheqësja e tretë që e arriti atë nivel. Dy të tjerët ishin Konrad Adenauer, udhëheqësi i parë i Gjermanisë Perëndimore, dhe Helmut Kohl, i cili udhëhoqi Gjermaninë drejt ribashkimit, shkruan Washingtonpost.

Merkel, 68 vjeç, ishte gruaja e parë që drejtoi Gjermaninë dhe kancelarja e parë që u rrit pas Perdes së Hekurt në Gjermaninë Lindore komuniste.

Merkel dha dorëheqjen në dhjetor 2021 me një rekord të vlerësuar të udhëheqjes së ekonomisë më të madhe të Evropës përmes një sërë krizash, duke përfshirë krizën financiare globale, krizën e borxhit të eurozonës dhe pandeminë COVID-19. Ajo nuk kërkoi një mandat të pestë dhe i dha fund mandatit të saj si liderja e dytë më e gjatë në Gjermaninë e pas Luftës së Dytë Botërore, 10 ditë më pak se rekordi i dikurshëm i Kohl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mediat gjermane shkruajnë për Serbinë si ‘partnerin e fundit të Putinit në Evropë’ dhe se si ‘Vuçiq po përfiton nga agresioni rus në Ukrainë’

Një artikull mbi ndikimin e luftës në Ukrainë në zgjedhjet e ardhshme…

Spasovski: Mesazhet e rreme për bomba u dërguan nga jashtë vendit

Ministri Oliver Spasovski, në vizitën e sotme në Sitel, i pyetur se…

Qeveria e përkohshme bullgare nuk do ta heqë veton ndaj RMV-së

Qeveria e përkohshme në Bullgari sot ka njoftuar, se nuk ka ndërmend…

Gjermani, rekord eksportesh të armëve më 2019

Qeveria gjermane në vitin 2019 autorizoi një shumë rekord për eksportin e…

DASH: Lufta e Rusisë kundër Ukrainës bën të qartë urgjencën e integrimit të Ballkanit Perëndimor

Departamenti amerikan i Shtetit thotë se lufta e paprovokuar dhe e pajustifikuar…