Rusia do t’i bëjë të gjitha për të parandaluar përdorimin e armëve nukleare te fqinjët e saj, si në Ukrainë, thotë Dimitry Medvedev.

“Armiqve tonë u pëlqen të japin deklarata të mëdha për lirinë, demokracinë dhe misionin. Në fakt, kjo është vetëm një diarre rituale verbale. Burimet e demagogjisë diarreike me retorikë të mbrapshtë kanë qenë prej kohësh një armë e sprovuar dhe e testuar e botës anglo-saksone, me të cilën ata derdhin pjesën tjetër të njerëzimit në përpjekje për të mbrojtur ekskluzivitetin dhe të drejtën e tyre për të sunduar botën”, shkruan Zëvendëspresidenti i Këshillit të Sigurimit të Rusisë në Telegram.

Po, ashtu Medvedev tha se Rusia ka të drejtë të përdorë armët bërthamore.

“Nëse Rusia është baza e një kufiri të rrezikshëm, ne do të duhet të përgjigjemi. Pa lejen e askujt, pa konsultime të gjata. Dhe definitivisht nuk është blof”, shkroi Medvedev.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Lëvizja Vetëvendosje: S’pranojmë asnjë kushtëzim për Asociacionin

Lëvizja Vetëvendosje është e palëkundur në qëndrimin kundër themelimit të Asociacionit të…

Osmani për CNN: Serbia nuk mund të ecë edhe rrugës së Moskës, edhe të BE-së

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se tashmë Bashkimi Evropian po e bën…

Inteligjenca britanike: Ukraina sukses në kundërofensivë, Rusia në mbrojtje

Suksesi i forcave ukrainase në largimin e trupave ruse nga rajoni i…

Paraqitet gazetari italian që publikoi videon për “Zhvatjen”: Ky është vetëm fillimi, do të ketë edhe video tjera

Gazetari Italian Laris Gaiser i cili sot e publikoi video incizimin nga…

Shefi i diplomacisë austriake, sot në Shkup

Ministri federal për Evropën, Integrimin dhe Punë të Jashtme të  Republikës së…