Yaroslav Trofimov, korrespondent i gazetës amerikane “The Wall Street Journal” ka shpërndarë një informacion zyrtar të Oryx, organizatë që regjistron shkatërrimin e pajisjeve ushtarake në Ukrainë.

Oryx njofton se ushtria ruse tani ka konfirmuar edhe vizualisht se ka humbur të paktën 300 tanke që kur filloi agresionin në Ukrainë, një muaj më parë.

Siç vë në dukje Trofimov, ky është i gjithë rezervuari i ushtrisë franceze dhe gjysma e stokut të ushtrisë britanike.

“Për ta vënë në perspektivë, Rusia konfirmoi vizualisht se brenda një muaji ka humbur në Ukrainë tanke sa ka në tërësi ushtria franceze dhe gjysma e stokut të ushtrisë britanike”, shkruan gazetari.

Ndryshe, Rusia gjatë javës së kaluar ka zbardhur informacione mbi humbjet e saj ushtarake në Ukrainë – vetëm për herë të dytë që nga fillimi i agresionit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

WSJ: Tre punëtorë të laboratorit në Wuhan u shtruan në spital në vitin 2019, kishin simptoma të ngjashme me të COVID-19

Ka thirrje të reja për të rivlerësuar nëse COVID-19 filloi apo jo…

Rama thotë se e ka parë hartën me kufijtë e ndryshuar, por s’e komenton

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pranuar se e ka parë…

Zelensky: Nuk do të heqë dorë nga territori në lindje për t’i dhënë fund luftës me Rusinë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se Ukraina nuk është e gatshme të…

Kriza në Ukrainë, pesë pyetjet kyçe teksa forcat ruse synojnë të fillojnë një luftë në Evropë

Ukraina është në prag të luftës me forcat ruse që rrethojnë vendin…

Fillon sezoni i grevave dhe protestave në Maqedoninë e Veriut

Në vend janë shpallur disa greva, të parët do të nisin punonjësit…