Presidenti slloven Borut Pahor, të cilit i skadon mandati i dytë sivjet në krye të këtij shteti, raportohet se është i interesuar për pozitën e emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në të ardhmen.

Kështu shkruan gazeta “Delo” e Lubjanës.

I pyetur nga një gazetë kryesore sllovene nëse spekulimet ishin të vërteta se Pahor ishte i interesuar për pozicionin aktual të politikanit sllovak Miroslav Lajçak, zyra e Pahor tha në një deklaratë se Pahor “nuk po mendonte” për këtë çështje për momentin.

Më tej thuhet se pas skadimit të mandatit aktual në fund të këtij viti, Pahor synon të shfrytëzojë privilegjet nga ligji për ish-presidentët, të cilat i lejojnë të shfrytëzojë përfitimet për një vit.

Në fund të vitit, mandati i dytë presidencial i Pahorit përfundon, pas së cilës ai nuk mund të kandidojë më për këtë pozitë.

“Çështja se çfarë do të bëjë presidenti Pahor më vonë nuk po trajtohet tani, sepse do të ketë kohë të mjaftueshme për të më vonë, dhe ai tani është plotësisht i përkushtuar në detyrat e tij, të cilat do t’i kryejë deri më 22 dhjetor të këtij viti”, thanë bashkëpunëtorët e Pahorit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Hajdar Beqa i PDK-së i thotë Besim Muzaqit të VV-së: Krytë ta heki

Me replika, sharje e ofendime të shumta është përcjellur sot senaca e…

Maqedonia vazhdon dështimin në luftën kundër korrupsionit

Maqedonia e Veriut po e përmbyll vitin 2021 pa rezultate konkrete në…

Vritet avokati i njohur holandez në stilin mafioz

Vrasja me stil mafioz e një avokati të njohur në Amsterdam ka…

Takimet Ukrainë-Rusi vazhdojnë në formatin online

Këshilltari i Presidencës ukrainase, Mykhailo Podolyak, bëri të ditur të shtunën se…

Ndikimi i Listës Serbe në zgjedhjet parlamentare rrezikon demokracinë në vend, kërkohet reagim institucional

​Dyshimet se Lista Serbe e rriti iniciativën e Adriana Hoxhiqit po shihen…