“KU MBETEN PREMTIMET, PËR HETIM NDËRKOMBËTAR ?” është titulli i një shkrimi të postuar nga faqja e rrjetit social facebook Zogjtë e Shqipës në të cilin thuhet:

Ditët po kalojnë,po bëhen muaj,vite që Pushteti në Maqedoninë e Veriut,deklaroi haptazi se do të ketë,
Hetim Ndërkombëtar për Grupin e Kumanovës,
të ciliët pa dëshmi dhe argumenteu u denuan me mbi:
7 shekuj e 46 vite burgë,në gjykaten e Shkupit ”Shkupi 1” !

Pushteti aktual sllavo-maqedon së bashku me BDI-në dhe PDSH-në,që janë në pushtet falë gjakut,trimëris dhe sakrificës të Dëshmorve dhe Herojëve të Kombit të ”Lagjës së Trimave” në Kumanovë,sakrificen e pjesëtarve të gjallë të Grupit të Kumanovës,nga ish Rexhimi VMRO-DPMNE-së & BDI-së !

Pushteti aktual duhet ta ket me dije,se ishte pikërisht gjaku i Dëshmorve dhe Herojëve të Kombit në ”Lagjën e Trimave” në Kumanovë,sakrifica e pjesëtarve të gjallë,të Grupit të Kumanovës,ata që dridhen e plasaritjen, themelet e një Rexhimi diktatorial i lidhur me Moskën,Athinen dhe Beogradin,për tu këthyer më vonë drejt Integrimeve Euro-Atlantike.

Mirpo një gjë duhet të jetë e qartë edhe për zyrtaret e pushtetit,se çka është mjaft është mjaft,duhet të realizojn premtimet e dhëna,për një hetim ndërkombëtar e transparent,jo të shkojn muaj dhe vite,vetëm me premtime të kota,është koha për veprime konkrete.

Lirimi i tyre,hapë një faqe të re të historisë,jo vetëm në Maqedoninë e Veriut por edhe në Rajon,prandaj duhet plotësuar kushtet për hetim real,të paanshëm dhe kredibil,sepse ka kohë që gjykatat dhe prokurorit e shtetit 
të Maqedonisë së Veriut,kur jan në pytje Shqipëtaret kan humbur kredibilitetin,paanshmërin dhe drejtësinë !

Nuk ka paqe dhe prespektivë,në shtetin e Maqedonisë së Veriut dhe Rajon,me të burgosur shqiptar,me denime kapitale të montuara në Lobin Shkup-Beograd-Athinë-Moskë,me aprovimin dhe heshtjen e partive shqiptare në pushtet,në Maqedoninë e Veriut dhe injorancen e Prishtinës
dhe Tiranes zyrtare !

Editorial i ”Zogjëve të Shqipes”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…