Forcat e Armatosura të Ukrainës, kanë arritur të rrëzojnë edhe një aeroplan tjetër të ushtrisë ruse në qytetin Bakhmut në rajonin e Donetskut.

Bëhet fjalë për modelin Su-35S që godit nga raketat e sistemit të avancuar raketor NASAMS, nga e cila nuk arriti që të shpëtojë piloti.

Në videon amatore shihet aeroplani rus i përfshirë nga zjarri, dhe duke rënë pingul me shpejtësi të madhe, duke mos i dhënë fare mundësi pilotit që të katapultohet.

Me marrjen e sistemit të avancuar raketor NASAMS të mbrojtjes kundërajrore, ukrainasit do ta kenë më të lehtë rrëzimin e aeroplanëve, dronë dhe raketave ruse.

Kujtojmë që ukrainasit që nga fillimi i kundërofensivës i kanë shkaktuar humbje të mëdha forcave pushtuese, si një njerëz ashtu dhe në makineri luftarake.

Kjo e detyroi presidentin rus Vladimir Putin që të kërkoj nga Irani dërgimin e dronëve kamikazë, me të cilët po gjuan rrjetin energjetike të Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zvicra bllokoi dërgimin e armëve spanjolle në Ukrainë

Spanja dëshiron të dërgojë armë në Ukrainë, por Zvicra po e bllokon…

Ukraina thotë se i ka shkaktuar Rusisë viktima të konsiderueshme në Donbas

Ukraina thotë se ushtria e saj po u bën rezistencë të ashpër…

Tentim vrasje në Malishevë, shkrepen 20 plumba – policia arreston dy persona

Dy persona janë arrestuar në fshatin Shkozë të Malishevës, pasi që dyshohet…

24 vjet nga beteja historike në Prekaz, sot nis Epopeja e UÇK-së

Sulmin e gjerë që e kishte ndërmarrë Serbia në Drenicë për të…

Kuvendi voton pro kërkesës për shkarkimin e Ilir Metës

98 deputetë votuan pro kërkesës së mazhorancës për të shkarkuar nga detyra…