Më 19 gusht është caktuar seanca e Kuvendit të Malit të Zi në të cilën duhet votuar iniciativa për mosbesimin e Qeverisë së 43-të të Malit të Zi.

Seanca e gjashtë e jashtëzakonshme në vitin 2022 do të mbahet më 19 gusht (e premte) 2022, raporton rtcg.

“Seanca do të mbahet në ndërtesën e Kuvendit të Malit të Zi, me fillim nga ora 11:00”, është mesazhi që deputetët kanë marrë nga Shërbimi Profesional i Kuvendit të Malit të Zi.

Kujtojmë se më herët gjatë ditës së sotme kryetarët e grupeve parlamentare të DPS-së, SDP-LP-së, SD-së dhe DUA-së kanë dorëzuar në Kuvend një iniciativë për votëbesimin ndaj qeverisë së Dritan Abazoviqit.

Kreu i grupit parlamentar të DPS-së, Danijel Zhivkoviq, ka bërë të ditur se Qeveria e Malit të Zi, pas nënshkrimit të Marrëveshjes me Kishën Ortodokse Serbe, ka humbur legjitimitetin e saj, për këtë arsye kanë kërkuar një seancë ku do të votohet mosbesimi ndaj qeverisë.

Ndryshe, Milo Gjukanoviq e kishte paralajmëruar Abazoviqin se me votat e partisë së saj do të shkarkohet nga posti i kryeministrit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Aliu për deputetin Zejd Rexhepi: Sillet si një kalamaj

Analisti politik, Qenan Aliu ka komentuar qëndrimet skandaloze të deputetit Skender Rexhepi…

Arrijnë 12 respiratorë në Shkup, donacion i Bashkimit Evropian

Si pjesë e ndihmës së projektuar të Bashkimit Evropian për nevojat urgjente…

Pjesëtari i ‘Grupit Kumanova’ zbulon arsyen pse nuk pranon të ekstradohet në Kosovë

Njëri nga pjesëtarët e ‘Grupit Kumanova’, Hajrush Avdia ka thënë se nuk…

Seancë e re për të dënuarit me burg të përjetshëm në rastin e Kumanovës

Nesër dhe pasnesër do të zhvillohet seancë e re për të dënuarit…

Opozita nuk po e lejon rifillimin e seancës

Partitë opozitare nuk po e lejojnë rifillimin e seancës në Kuvendin e…