Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto, njoftoi se do të shpallë vendimin e tij nëse vendi i tij do të anëtarësohet ose jo në NATO më 12 maj.

Niinisto njoftoi në një konferencë shtypi se do të shpallë vendimin në lidhje me aplikimin e Finlandës për anëtarësim në NATO më 12 maj.

Duke thënë se situata e sigurisë në rajon ka ndryshuar, Niinisto theksoi se vendimin e tij do ta marrë pas takimit me qeverinë, partitë politike dhe organizatat joqeveritare.

Niinisto deklaroi se përdorimi i ashpër i forcës ushtarake nga Rusia ka shkaktuar shqetësime.

Sipas gazetës suedeze Expressen, Suedia dhe Finlanda do të aplikojnë për anëtarësim në NATO në datat 17-21 maj.

Rusia ka paralajmëruar se nuk e do anëtarësimin e dy vendeve skandinave në NATO.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shefi i OKB-së në Bucha: “Nevojitet hetim i plotë”

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres gjatë vizitës në Bucha, tha:…

Kuvendi të premten mban dy seanca, pritet të votohen marrëveshjet ndërkombëtare

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, pas mbledhjes së…

Qeveria: Nisin negociatat me MCC-në për projektin energjetik 200 milionë dollarësh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dje në vizitë në Amerikë është takuar…

Gjukanoviq mbështet qeverinë e pakicës, Abazoviq pritet të bëhet kryeministër i Malit të Zi

Partia Demokratike e Socialistëve të Malit të Zi ka pranuar të mbështesë…

Kabineti i Vjosa Osmanit i reagon Mustafës: Nuk ka peshë mendimi i tij

Ushtruesja e detyrës së Presidentes së vendit, Vjosa Osmani, sot publikoi pamje…