Romë, 22 shkurt – Në më shumë se dhjetë qytete në rajonet italiane Lombardia dhe Veneto një javë do të mbyllen të gjitha shkollat, dyqanet dhe restoranet për shkak të përhapjes së koronavirusit në atë vend.

Urdhëresën e parë të cilën e dha Ministria italiane e Shëndetësisë, përfshiu dhjetë qytete rreth Lodit, në juglindje nga Milano, por disa qytete jashtë atij rajoni, siç është Kremona, kanë vendosur kufizimet e tyre.

Autoritetet u bënë thirrje qytetarëve të qëndrojnë të qetë, prejse në Itali janë konfirmuar 30 raste të koronavirusit, nga i cili vdiqën dy persona.

Njëkohësisht, sot në Romë arritën 19 shtetas italian të cilët dy javët e fundit ishin në karantinë në kruzerin “Dajmond princes”, të ankoruar në portin kinez Jokohama. Ata menjëherë janë transferuar në bazën ushtarake Çekinjola, ku do të mbesin në izolim edhe dy javë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…