Mbretëria e Bashkuar do të rihap ambasadën e saj në kryeqytetin ukrainas, Kiev, e cila përkohësisht ishte zhvendosur në qytetin e Lvivit.

Kështu ka deklaruar përmes rrjeteve socaile kryeministri britanik, Boris Johnson, i cili ka pohuar se kjo është një shenjë solidariteti me popullin ukrainas.

“Ne do të rihapim ambasadën tonë në Kiev, duke demonstruar solidaritetin tonë me popullin ukrainas”, ka shkruar ai në Twitter.

Ai gjithashtu deklaroi se qeveria britanike po ndihmon në mbledhjen e provave të krimeve ruse në Ukrainë.

Kujtojm se Johnson gjatë ditës së sotme ka folur në telefon me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky për fazën e re të ndihmës ushtarake.

Ndryshe, Rusia ka vazhduar edhe sot me bombardime duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Digjen dy kamionë në veri të Mitrovicës

Persona të panjohur kanë djegur mbrëmë dy kamionë në Zubin Potok dhe…

Nga Vetëvendosja tregojnë nëse do ta përkrahin Ramush Haradinajn për president

Lëvizja Vetëvendosje s’do të përkrahë asnjë kandidatë për President të vendit, pa…

Maqedonia e Veriut shpall gjashtë diplomatë rusë persona non grata

Sot në hapësirat e Ministrisë së Punëve të Jashtme në Maqedoninë e…

Radev: S’do lejojmë shkeljen e të drejtave të bullgarëve në Maqedoninë e Veriut

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev në takim me homologun e tij austriak,…

“Kovid 19”, trajtimi i pacientëve me plazmën e gjakut po jep rezultate të mira

Plazma e gjakut e pacientëve që kanë fituar imunitet ndaj COVID-19, është…