Më shumë se 4300 njerëz kanë vdekur nga “kërpudhat e zeza” vdekjeprurëse në Indi në një epidemi në rritje që prek kryesisht pacientët me COVID-19.

Në Indi janë regjistruar 45,374 raste të këtij infeksioni të rrallë dhe të rrezikshëm, të quajtur mukormikozë, ka thënë ministri i Shëndetësisë Mansukh Mandaviya.

Ai prek hundën, sytë dhe ndonjëherë trurin dhe zakonisht godet 12-18 ditë pas shërimit nga COVID.

Gati gjysma e të infektuarve janë ende duke marrë trajtim.

Mjekët thonë se kërpudhat kanë një lidhje me steroidet e përdorura për të trajtuar COVID-19 dhe diabetikët janë më të rrezikuar.

Steroidet zvogëlojnë inflamacionin në mushkëri për COVID-19 dhe duket se ndihmojnë në ndalimin e disa dëmtimeve që mund të ndodhin kur sistemi imunitar i trupit është i mbingarkuar për të luftuar koronavirusin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…