Rritet numri i qytetarëve të vaksinuar. Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë tregon se deri më tani janë vaksinuar 278,619 qytetarë, ndërsa dozën e dytë e kanë marrë 54,600 qytetarë. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit njërin nga llojet e vaksinave anti kovid e kanë marrë mbi 11.100 qytetarë.

Ministria e Shëndetësisë

“Procesi i vaksinimit po zhvillohet pandërprerë në të gjitha pikat e vaksinimit në vend. Numri i vullnetarëve që kanë shprehur dëshirë të vaksinohen ka kaluar mbi 425 mijë, të cilët përmes platformës on-line presin terminë. Sipas të dhënave të fundit, 46% e popullsisë mbi 70 vjeçe kanë marr së paku një dozë të vaksinave.”

Sensibilizimi i popullsisë për vaksinim vjen edhe nga stafi mjekësor, të cilët janë në vijën e parë të frontit. Infektologu Fadil Cana, ku pareshtur gjatë gjithë pandemisë ka punuar në Klinikën Infektive, tha se këto reparte po zbrazen falë vaksinimit. Ai bën thirrje që në numër sa më të madh të paraqiten për imunizim.

Vaksinimi është bazë e cila mundet kësaj pandemie ti shihet fundi, është e vetmja pikënisje që do ta kthej jetën në normalitet. Do të ulë numrin e vdekjeve do të ulë numrin e hospitalizimeve që të mundet gradualisht e gjithë popullsia të kthehet në jetën normale.”

Sipas raportit të autoriteteve shëndetësore gjatë 24 orëve të fundit janë hospitalizuar vetëm tre pacientë në Shkup, kurse 100 kurohen me simptome të lehta të virusit korona. Në kryeqytet ka edhe 90 shtretër të lirë nëpër repartet infektive dhe në qendrat kovid.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…