Një zjarr shpërtheu dhe u përhap përmes “materialeve të murit të jashtëm” në një ndërtesë të lartë banimi në qytetin verilindor të Kinës, Dalian, në provincën Liaoning, të enjten, 27 gusht, duke shkaktuar një reagim të madh emergjent, thanë zyrtarët lokalë.

Departamenti i Shpëtimit të Zjarrit në Dalian tha se ishte alarmuar për flakët në Bllokun e ndërtesës Kaixuan International vetëm pas orës 4 pasdite, dhe kishte dërguar 366 zjarrfikës dhe 68 kamionë zjarrfikës në vendngjarje.

Dhe janë pamje të shumta të publikuara nga dëshmitarët ato që kanë treguar flakët që përfshinin pjesë të mëdha të ndërtesës.

Sipas mediave shtetërore kineze, nuk raportohet për viktima. Shanghai Daily raportoi se zjarri filloi në një apartament në katin e 19-të dhe se banori kishte alarmuar menaxherët e pronës.

Ekipet e zjarrfikësve vendosën një platformë të ngritur 101 metra për të shuar flakët në nivele më të larta të ndërtesës, tregoi video nga departamenti i zjarrfikësve, ndërsa një dron i montuar në kamera u ngrit për të vëzhguar përparimin.

Vetëm pas orës 21:30 sipas kohës lokale, departamenti i zjarrfikësve tha se “zjarri në katin e fundit” ishte nën kontroll.

Në orën 10 pasdite, ai tha se “nuk kishte zjarr të dukshëm në murin e jashtëm në anën verilindore të Bllokut B.”

Dhe vetëm në orën 11 të mbrëmjes, zjarrfikësit thanë se zjarri ishte shuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

NATO reagon kundër Rusisë për grumbullimin e trupave pranë Ukrainës

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar të premten se…

Qeveria sot vendos për heqjen e orës policore

Për shkak të shifrave të ulëta të infektimeve me Kovid 19, Komisioni…

Presidenti i Kroacisë e quan Vuçiqin nxitës të luftës, Vulini kërcen për ta mbrojtur

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviq dje, duke iu referuar zgjerimit të Bashkimit…

VMRO-ja i reagon Grubit: I mbajmë mend ditët kur ishe pjesë e enterierit të selisë sonë, në atë kohë mahniteshe!

Partia opozitare VMRO-DPMNE ka reaguar ndaj deklaratës së sekretarit organizativ të BDI-së,…

Zaev: Mickoski mbrëmë tentoi të merrte nën kontroll drejtësinë

Shefi i ekzekutivit, Zoran Zaev në një konferencë për shtyp para gazetarëve…