Më shumë se 17 milionë tonë drithë janë transportuar përmes korridorit të drithit të Detit të Zi në përpjekje për të shmangur një krizë të mundshme ushqimore në vazhdën e luftës Rusi-Ukrainë, njoftoi Ministria turke e Mbrojtjes.

“Dërgimi i drithit nga portet ukrainase vazhdon në mënyrë të sigurt siç ishte planifikuar”, tha ministria.

Deri më tani, të paktën 643 anije të ngarkuara me drithë janë larguar nga portet e Ukrainës, sipas deklaratës së ministrisë.

Korrikun e kaluar, Turqia, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje në për të rifilluar eksportet e drithit nga tre porte ukrainase të Detit të Zi, të cilat u ndaluan pas fillimit të luftës Rusi-Ukrainë në shkurt 2022.

Një qendër e përbashkët koordinimi me zyrtarë nga të tre vendet dhe OKB-ja u krijua në Istanbul për të mbikëqyrur dërgesat.

Anija e parë që transportonte drithë u nis më 1 gusht 2022 nga porti ukrainas i Odesa-s sipas marrëveshjes historike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Finlanda dhe Estonia i bëjnë thirrje BE-së që të ndalojë vizat turistike për rusët

Udhëheqësit e Estonisë dhe Finlandës duan që vendet e tjera të Bashkimit…

Kryetari i Moskës: Rreth 200 mijë vende pune ruse në rrezik pas largimit të kompanive të huaja

Kryebashkiaku i Moskës , Sergey Sobyanin ka thënë se rreth 200 mijë…

Arsovska kryeson kundër Shilegovit me 7.800 vota

Në rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale në Bashkinë e Shkupit shkojnë…

Përplasja fizike në Kuvendin e Kosovës, reagon Berisha: Shpreh keqardhjen time

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me përplasjen fizike në Kuvendin…

Rusia tërhiqet nga kufiri me Ukrainën

Rusia nisi të premten tërheqjen e trupave nga kufiri lindor i Ukrainës,…