Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se kanë mbërritur 100 mijë vaksina anticovid në vendin tonë, ndonëse me një ditë vonesë për shkak të bllokimit të aeroportit të Rinasit nga kontrollorët e trafikut ajror.

“Me një ditë vonesë për shkak të tentativës çmendurake për bllokimin e fushatës së vaksinimit dhe nxitjen e rrëmujës në prag të zgjedhjeve, mbërrijnë 100,000 vaksina të tjera anticovid.

Më të vendosur se kurrë për të vazhduar me ritme të larta vaksinimin masiv dhe për të garantuar një sezon turistik të lehtësuar e me të ardhura të larta për Shqipërinë”, shkruan Rama në Facebook, ndërsa janë bërë publike pamjet e mbërritjes së avionit të parë në Rinas rreth një ditë pas bllokimit të fluturimeve nga greva e kontrollorëve të trafikut ajror.

Vaksinat janë pritur nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku dhe ministri për Rindërtimin, Arben Ahmetaj.

Më herët, ministrja Balluku njoftoi se vaksinat e vonuara do të mbërrinin në orën 3 të pasdites pas gjithë përpjekjes të qeverisë për të bërë të mundur fluturimet esenciale: shëndetësore, diplomatike, ushtarake, qeveritare, humanitare.

Balluku: Vaksinat arritën të ulen pas një greve të paligjshme të kontrollorëve të trafikut ajror. Sot arritëm që të bëjmë fluturimet esenciale dhe padyshim ky është fluturimi më i rëndësishëm, Air Albania sjell 100 mijë vaksina të tjera.

Manastirliu: Ngjarja e paprecedentë që ndodhi dje vuri në risk planin e vaksinimit masiv që ka filluar dhe pritej ditën e djeshme ardhja e dërgesës së dytë prej 100 mijë dozash të vaksinave. Falë përpjekjeve madhore, arritëm që 100 mijë vaksinat e Sinovac të uleshin në Shqipëri. Pikërisht nga kjo vonesë, plani ynë u shty 48 orë. Imagjinoni çfarë do kishte ndodhur nëse nuk do ishin bërë këto përpjekje madhore pasi dihet çfarë lufte e madhe bëhet për të siguruar vaksinën kur një shtet heziton apo nuk ka mundësi t’i marrë, atëherë një vend tjetër që është në pritje i merr.

Ajo çfarë ka ndodhur është se kemi arritur ti sjellim vaksinat në një kohë të shpejtë dhe të vazhdojmë planin tonë të vaksinimit. Na duhet koha e nevojshme për të kryer të gjitha procedurat për të vijuar në ditët e ardhshme me hapjen e fashës së grupmoshës +65 dhe +60 vjeç. Kemi arritur që vetëm në 2 javë, pra në datën 25 të vinin 192 mijë vaksinat nga Sinovac dhe pas dy javësh të kemi dhe 100 mijë vaksina që i shërbejnë vaksinimit të popullatës dhe në përpjekje të jashtëzakonshme për të kryer 500 mijë vaksinime deri në maj.

Ahmetaj: Asgjë s’do na ndalojë të kryejmë 500 mijë vaksinime për qytetarët shqiptarë në luftë kundër pandemisë. Numrat janë në rënie, ne kemi filluar ta mundim atë flamë dhe plani i vaksinimit do të vazhdojë me shpejtësi për të arritur ato objektiva që kemi. Ne jemi duke negociuar me vende mike, me prodhues dhe distributorë të autorizuar. Dje kemi marrë nga Këshilli i Ministrave autorizimin për të negociuar për 50  mijë doza Sputnik që do vijnë në javët e ardhshme. Do vazhdojnë të vijnë Sinovac dhe të hënën ose të martën do të vijnë të tjera. Besoj që shqiptarët e shohin që përpjekja do të jetë e madhe, intensive. Përpjekja për të sabotuar sjelljen e vaksinave dështoi./TCH/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…