Sot ka mbaruar seanca e parë e procesit gjyqësor në Hagë ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaqit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit.

Ish-komandantët e UÇK-ës i kanë dëgjuar akuzat për krime lufte që rëndojnë mbi ta, nga Zyra e Prokurorit të Specializuar.

Në këtë formë nisi zyrtarisht gjykimi ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare, të cilët qe dy vjet e gjysmë gjenden në paraburgim në Hagë të Holandës.

Plani i Speciales është që paraqitja e provave dhe thirrja e dëshmitarëve në gjykatore të ndodh tek një javë më vonë, më 11 prill.

140 persona janë pranuar si viktima pjesëmarrëse në procesin gjyqësor.

Derisa një ditë para nisjes së gjykimit ndaj Thaçit dhe të tjerëve, Dhomat e Specializuara të Hagës e kanë lëshuar një komunikatë për media lidhur me procesin gjyqësor.

Në komunikatë thuhet se është planifikuar që deklaratat hyrëse për rastin në fjalë të mbahen më 3, 4 dhe 5 prill, duke filluar prej orës 9:00 të mëngjesit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shpërthim i fuqishëm në Utah, dyshohet për një meteor

Një shpërthim i fuqishëm është dëgjuar në pjesën veriore të Utah, që…

Sot caktohet data për raundin e katërt për zgjedhjen e presidentit të Shqipërisë

Konferenca e krerëve të grupeve parlamentare do të vendosë sot për mbajtjen…

Haxhiu: Këta që sot shtiren kinse janë kundër fusnotës, kur ajo u instalua s’e thanë asnjë fjalë të vetme

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, po thotë se qytetarët e Republikës së…

Asnjë institucion nuk e zbaton shqipen plotësisht

Më shumë se dy vite nga hyrja në fuqi e Ligjit për…

Halil Snopçe njofton Kongresmenin Amerikan B.Gudlat për bllokimin e komisionit për të drejtat e njeriut

Në cilësinë e Kryetarit të komisionit anketues për të drejtat e njeriut…