Kryetari i qytetit ukrainas Mariupol, Vadym Boichenko, ka dhënë një deklaratë prekëse pas lajmit për hapjen e korridoreve humanitare në qytetin e tij.

“Mariupoli nuk është rrugë e shtëpi. Atë e bëjnë banorët”, tha Boichenko, transmeton Telegrafi.

“Si pasojë e granatimeve të vazhdueshme nga okupatori, nuk ka zgjidhje tjetër vetëm se t’ju jepet mundësia banorëve të largohen në zona më të sigurta të Mariupolit”, shtoi kryetari i qytetit ukrainas.

Ndryshe sot në ora 9 është arritur marrëveshja për armëpushim të përkohshëm në dy qytetet ukrainase Mariupol dhe Volnovakha.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Akuzat për nepotizëm dhe dorëheqjet

Disa nga zyrtarët, të afërmit e të cilëve janë punësuar në punë…

​Kamberi: Na duhen edhe 300 vota për të fituar një mandat në Kuvendin e Serbisë

Shaimp Kamberi tha se ende ka mbetur dhe 1% e votave që…

Banorët e Kievit sërish i zgjon zhurma e sirenave që paralajmërojnë sulmet ajrore, Lvivi goditet nga raketat ruse

Banorët e kryeqytetit të Ukrainës, Kiev – sërish sot janë zgjuar nga…

Çka e shkaktoi rënien nga qielli të mbi 120 zogjve në Zvicër?

Rreth 120 zogj ranë nga qielli në Thurgau dhe ngordhën. Lexuesit dhe…

ASH: Pushteti rrezikon Bërvenicën, ne u tërhoqëm nga Kërçova dhe Çashka

Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa duke u munduar që ta fuqizojë votën…