Marina e SHBA-së do të dërgojë dy transportues aeroplanësh dhe disa anije luftarake në Detin e Kinës Jugore, për të marrë pjesë në një stërvitje ushtarake.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, grupi i USS Nimitz dhe ai i USS Ronald Reagen Carrier Strike, po kryejnë operacione transporti të dyfishtë në Detin e Filipines dhe në Detin e Kinës Jugore, ndërsa lajmin e konfirmoi një zëdhënës i Flotës së Shtatë, Joe Jeiley.

“Mobilizimi i dy grupeve do të ofrojë mundësi trajnimi të avancuara për forcat tona, dhe u siguron komandatëve tanë fleksibilitet operativ në përgjigje të situatave rajonale”, ka thënë ai.

“Dërgimi i anijeve nuk ka të bëjë me ndonjë aspekt politik, pasi Marina e SHBA-së ka për të detyrë të promovojë siguri dhe stabilitet në të gjithë Indo-Paqësorin”, sqaroi Jeiley.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…