Presidenti aktual i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, nuk ka arritur fitore bindëse në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale.

Sipas parashikimeve të CeMI, Gjukanoviq nga mbi 90 për qind të votave të numëruar ka marrë 35.5 për qind të votave, raporton vijesti.me. përcjell Klankosova.tv

Me shumë gjasë do të duhet edhe një raund i dytë për të përcaktuar kreun e shtetit malazez.

Raundi i dytë pritet të mbahet më 2 prill.

Ndërkaq kundërkandidati i presidentit aktual, kandidati i Lëvizjes Evropa Tani Jakov Milatoviq fitoi 29,2 për qind, Fronti Demokratik Andrija Mandiq 19 për qind, Mali i Zi Demokratik Aleksa Beçiq 11 për qind.

Kandidatja e SDPA-së Draginja Vuksanoviq- Stankoviq fitoi 3.2 për qind, kandidati për Malin e Zi të Bashkuar Goran Daniloviq 1.3 për qind dhe ndikuesi Jovan Raduloviq 0.8 për qind.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Konjufca dhe presidenti kroat flasin për procesin e njohjeve, liberalizimin e vizave dhe integrimin euro-atlantik  

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, i shoqëruar nga…

Video e Kastriot Rexhepit, Kasami: Duhet të paraqitet fizikisht

Bilall Kasami nga Lëvizja Besa pas denoncimit në polici për zhdukjen e…

107 vjet nga vrasja e Isa Boletinit

Isa Boletini, udhëhoqi forcat kryengritëse për çlirim nga pushtuesi Osman më 1912,…

Ukraina thotë se ka marrë nën kontroll edhe disa territore në Donetsk

Ukraina ka marrë një tjetër zgjidhje në rajonin e Donetskut, thotë ushtria…

Pilotët bien në gjumë gjatë fluturimit, ja çfarë ndodhi me pasagjerët dhe avionin

Një incident i shkaktuar nga dy pilotët e një avioni, i ka…