Macronit i dërgohet letër nga BE për liberalizimin e vizave për Kosovën

Këshilltarja lokale e Bashkimit Evropian në Vjenë, Kati Schneeberger, i ka dërguar një letër presidentit francez Emmanuel Macron, në të cilën i ka kërkuar liberalizimin e vizave për Kosovën.

Schneeberger i ka dorëzuar edhe peticionin e nisur nga ajo me 15 mijë e 828 nënshkrime për liberalizimin e vizave.

Në letrën e saj për Macron ka deklaruar se kosovarët nuk mund të lëvizin lirshëm si njerëzit tjerë që jetojnë në kontinentin evropian.

“Festimet familjare nuk mund të planifikohen dhe ndonjëherë nuk mund të bëhen sepse nuk është miratuar viza përkatëse. Udhëtimet e bizneseve janë kanë pengesa të panevojshme dhe të njëanshme”.

“Duke vënë veton për liberalizimin e vizave, ne po prekim shumë jetë, në mënyrë negative. Më në fund kësaj padrejtësie të njëanshme duhet t’i jepet fund”, thuhet në letrën e Schneeberger.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohet zyrtari në Pejë, dyshohet se iu dha dokumente të Kosovës kundërligjshëm dy personave

Policia e Kosovës ka arrestuar një person të dyshuar për keqpërdorim të…

KE: Nuk ka asnjë lidhshmëri mes 5G dhe koronavirusit

Komisioni Evropian (KE) sot është përgjigjur ndaj dezinformatave që përhapen në media…

Rusët po shpërngulën masivisht në Beograd, thonë se janë të shokuar që po shiten bluza me fytyrën e Vladimir Putinit

“Rusët e ardhur në Serbi” nuk duhet të justifikohen për agresionin ushtarak…

Koreja e Veriut po e zhvillon me vrull programin bërthamor, thotë OKB-ja

Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (IAEA) tha se Koreja e Veriut me…

Koreja Veriore po përgatitet për lëshim të raketave dhe satelitëve

Në pamjet e siguruara nga satelitët vërehet se Koreja Veriore është duke…