Presidenti francez, Emmanuel Macron ka deklaruar se në një moment të caktuar, Ukraina do të duhet të negociojë me Rusinë për t’i dhënë fund luftës, sipas mediave të huaja.

“Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe zyrtarët e tij do të duhet të negociojnë me Rusinë,” tha Macron.

Presidenti francez ka mbërritur dje në Rumani, ku ka vizituar trupat franceze dhe aleate në një bazë të NATO-s, ndërsa pritet të vizitojë edhe Moldavinë fqinje. Sipas burimeve të brendshme diplomatike, Macron mund të udhëtojë në Kiev ditën e neserme, i shoqëruar me kancelarin gjerman Olaf Solz dhe kryeministrin italian Mario Draghi.

Macron është kritikuar nga Ukraina dhe aleatët e Europës Lindore për atë që ata e perceptuan si mbështetjen e tij të paqartë për Ukrainën në luftën kundër Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Garë për bateri të makinave elektrike/ Fabrika në Suedi siguroi një porosi prej 30 miliardë$

Në pamje shihet super-fabrika e re evropiane e baterive Northvolt në veri…

Mijëra njerëz protestojnë në Milano kundër racizmit

Një numër i madh i protestuesve janë mbledhur ne qytetin verior të…

A do ta ruajë Ohri statusin e qytetit të mbrojtur nga UNESCO? Komisioni mban mbledhjen e dytë!

Komisioni Kombëtar për UNESCO shqyrtoi dhe dha mendimin mbi Projekt Raportin për…

SHBA pritet t’i jap fund mundësisë së Rusisë për të paguar investitorët ndërkombëtarë

Shtetet e Bashkuara do të mbyllin rrugën e fundit të Rusisë për…

Parlamenti Europian nuk e njeh Lukashenkon si President të Bjellorusisë

Grupet kryesore politike të Parlamentit Evropian (PE), kanë konfirmuar të martën se…