Presidenti francez Emmanuel Macron i ka kërkuar homologut të tij kinez Xi Jinping që të përdorë ndikimin e tij për të ndihmuar në ndalimin e luftës së Rusisë në Ukrainë.

“Unë e di se mund të mbështetem tek ju për ta sjellë Rusinë në vete,” i tha ai Xi në fillim të bisedimeve në Pekin.

Xi tha se dyja vendet e tyre kishin “aftësinë dhe përgjegjësinë” për të mbrojtur paqen botërore, raporton BBC.

Udhëheqësi francez është në një vizitë shtetërore në Kinë, e cila ka refuzuar të dënojë pushtimin rus të Ukrainës.

I shoqëruar nga një delegacion i madh biznesi, Macron po kërkon gjithashtu të forcojë lidhjet tregtare. Atij i bashkohet edhe shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, të cilën e ftoi të marrë pjesë në bisedimet me udhëheqjen kineze.

Vizita është duke u shqyrtuar shumë pas vitesh të përkeqësimit të marrëdhënieve midis Perëndimit dhe Kinës.

Të dy pritet të zhvillojnë një diskutim trepalësh me zvon der Leyen – e cila është në Pekin me ftesë të Macronit – më vonë në mbrëmje dhe të marrin pjesë në një darkë shtetërore.

Në takimet më herët të enjten me zyrtarë të tjerë të lartë kinezë, përfshirë kryeministrin numër dy të vendit Li Qiang, Macron dhe von der Leyen kishin bërë thirrje për rritjen e dialogut me Pekinin.

Menjëherë pasi ai zbarkoi në Pekin të mërkurën, Macron u tha gazetarëve se kishte shqetësime në rritje për “spiralën e pashmangshme të tensioneve në rritje” midis Perëndimit dhe Kinës të nxitur nga lufta.

Por “interesi i Kinës nuk është të ketë një luftë të qëndrueshme” dhe Pekini mund të luajë një “rol të madh” në përfundimin e saj, shtoi ai.

Kina ka publikuar një plan prej 12 pikash për paqen në Ukrainë, mes një shtytjeje të fundit për të luajtur një rol më të madh në diplomacinë ndërkombëtare.

Ndërsa vendet perëndimore kanë qenë përgjithësisht shpërfillës ndaj propozimeve, udhëheqësi ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje për bisedime të drejtpërdrejta me Xi – i cili ende nuk është përgjigjur publikisht.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

VIDEO / Flet mjeku kumanovar në Gjermani: Shumica e viktimave të Koronavirusit kanë vuajtur edhe nga tri sëmundje tjera!

Mjeku kumanovar Rexhail Ramadani tani e disa vite është i angazhuar në…

COVID: Pfizer thotë se pilula antivirale është 89 përqind efektive në rastet me rrezik të lartë

Një pilulë eksperimentale për trajtimin e COVID-it e zhvilluar nga kompania amerikane…

Kosovë-Serbi, 34 marrëveshje/ Nënshkrimi nisi në vitin 2013, shumica nuk po zbatohen nga Serbia

Janë bërë tetë vite, që kur Kosova dhe Serbia bënë hapin e…

Rusia pretendon se ka marrë edhe tri zona të tjera në Bakhmut

Ministria ruse e Mbrojtjes ka pohuar se ka pushtuar tre zona të…

Shënohen 68 raste të reja me koronavirus

Alsat mëson se gjatë 24 orëve të fundit prej gjithsej 404 testeve…