Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky më herët pohoi se ka diskutuar me homologun e Francës, Emmanuel Macron rreth “terrorizmit bërthamor” të Rusisë.

Tani i pari i shtetit francez është shqetësuar me gjendjen rreth objekteve bërthamore të Ukrainës.

Ai shton se mbështeti një propozim të mbikëqyrësit të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) që hetuesit të dërgohen për të shqyrtuar situatën rreth termocentralit bërthamor Zaporizhzhia.

Ditët e fundit ka pasur shqetësime për granatimet pranë centralit bërthamor, i cili është më i madhi në Evropë, raporton bbc.

Rusia dhe Ukraina fajësojnë njëra-tjetrën për rreziqet ndaj objektit bërthamor.

Edhe pse kontrollohet nga forcat ushtarake të Rusisë, ai ende operohet nga teknikë ukrainas. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Mësimet e nxjerra nga COVID-19

Ndërsa mjekët amerikanë luftojnë një nga shpërthimet më të këqija në botë…

Ukraina akuzon Rusinë për rrëmbimin e kryebashkiakut të Melitopolit

Ministria e Jashtme e Ukrainës ka akuzuar ushtarët rusë për rrëmbimin e…

Aksion policorë në Haraçinë, arrestohen tetë persona

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski përmes profilit të tij në…

Rama: Konsultime me PD për Presidentin e ri

“Ilir Meta të shkarkohet, personazh grotesk që turpëron Shqipërinë” Edi Rama ka…

Mijallkov nuk u paraqit në gjyq, thotë se ka probleme me lukthin

Ish-shefi i policisë sekrete Sasho Mijalkov nuk u paraqit sot në seancën…