Nëse Macron të dielën (19.06) e humb shumicën absolute, atëherë ai duhet rregullisht që të marrë mbështetjen e kampeve të tjera politike dhe të bëjë më shumë kompromise për programin e tij qeveritar.

Të dielën zhvillohet raundi i balotazhit për zgjedhjet parlamentare në Francë.

Presidenti francez, Emmanuel Macron i trembet humbjes së shumicës absolute në Asamblenë franceze.

Një “shumicë e qartë”, për të cilën ai u kishte bërë thirrje në të dyja raundet zgjedhore është e rrezikuar, sipas sondazheve të fundit.

Partia e presidentit Macron “Ensemble” mund të marrë 225 deri në 305 vende, bashkë me aleatët e saj. Për shumicën absolute nevojiten 289 vende. /dw/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

OBSH: Mbi 95 për qind e personave të vdekur në Evropë kanë qenë mbi 60 vjeç

Më shumë se 95 për qind e të vdekurve nga pasojat e…

OBSH: Rusia sulmoi 18 objekte shëndetësore në Ukrainë

Sulmi në Mariupol ndodhi në kohën kur mijëra civilë ukrainas po përpiqeshin…

Ish-anëtari i Iluminatit pasi është larguar nga shoqëria sekrete ka zbuluar gjithçka

Historia e tij filloi në vitin 1964 ndërsa ndiqte mësimet në Harvard.…

Pasojat e luftës ruso-ukrainase i vuajnë civilët

Eksod masiv nga Ukraina. Rusët nuk tërheqin dot para nga bankat Me…

Banorët lajmërojnë policinë pasi në lagje e shohin të dyshuarin për vrasjen e 18-vjeçares – ka ndryshuar pamjen duke i prerë flokët

Banorët e lagjes ku dyshohet se u vra 18-vjeçarja në Ferizaj, e…