Zyra e presidentit francez, ka njoftuar se Emmanuel Macron do të flasë sot me Vladimir Putin në telefon.

Dy liderët nuk kanë folur që nga 29 marsi, por deri në atë moment kanë qenë në kontakt të rregullt.

Macron që atëherë ka siguruar rizgjedhjen si president francez për një mandat të dytë, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Përpjekjet e tij për të mbajtur komunikim të hapur me liderin rus kishin çuar në kritika brenda dhe jashtë vendit, përfshirë këtu edhe kryeministrin polak.

“Është detyra ime të flas me të, na duhet. Nuk do të ndalem”, ishte shprehur ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Nis vaksinimi antiCOVID-19 i personave mbi 85 vjeç

Sot ka filluar vaksinimi i personave mbi 85 vjeç në Qendrat e…

“Monstra”, forca të shtuara policore para Gjykatës

Forca të shtuara policore për momentin po vërehen para Gjykatës Penale në…

Geci: Thaçi u financua nga Isa Mustafa dhe Bujar Bukoshi për vrasjen e aktivistëve të LDK-së

Një akuzë e rëndë publike ka ardhur nga Halil Geci, i cili…

VIDEO / Kurti: Do të bashkëpunoj me partitë politike shqiptare në Maqedoni

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për kryeministër të…

Zaev mohon intervenimin e Bullgarisë në rastin “Reket”, për të shpëtuar Kamçevin

Bojko Borisov në asnjë rast nuk më ka thirrur për biznesmenin e…