Kandidatët rinisën fushatën që pas qartësimit të rezultateve

Nuk pati surpriza në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të së dielës në Francë. Siç parashikonin sondazhet, Emanuel Makron dhe Marine Le Pen do të përballen në balotazhin e 24 Prillit. Me shumicën dërrmuese të votave të numëruara, Makron doli në krye me 27.6% kundrejt 23.4% të Le Penit. Asnjëri nga 12 kandidatët nuk siguroi mbi 50% për të marrë presidencën që në raundin e parë. Dy kandidatët nuk humbën kohë dhe dhanë mesazhet për zgjedhjet e pas dy javëve, që në fjalimet e natës së të Dielës.

Emmanuel Macron: Të mos gënjehemi, asgjë nuk është vendosur tani. E ardhmja e vendit dhe e Europës varet nga ajo që do të vendosim javët në vijim.ADVERTISING

Marine Le Pen: Nga ky moment, u bëj thirrje gjitëh francezëve, djathtas e majtas, ngado, francezëve të çdo origjine, që sëbashku të ndërtojmë me entuzjazëm e vendosmëri, fitoren e madhe që Franca meriton.

Teksa balotazhi përcakton një Francë më shumë Europiane me Makronin ose më konservatore me Le Penin,vendimtarë janë mbështetësit e kandidatëve të tjerë. Kandidati i të majtës, Zhon Lyk Melenshon i renditur i treti me 22% të votave u bëri thirrje mbështetësve të mos i japin asnjë votë nacionalistëve, ndonëse nuk u kërkoi as të votojnë për Makronin. Ndërsa Erik Zemur i të djathtës radikale i vendit të katërt me 7.1% u bëri thirrje jo vetëm mbështetësve por të gjithë francezëve, të votojnë për Le Penin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Radev paralajmëron: Nëse Petkov devijon nga interesi kombëtar bullgar për Maqedoninë, do të ketë krizë qeveritare

Presidenti bullgar, Rumen Radev ka theksuar se pret që Qeveria aktuale bullgare…

“Amnesty International”: Sulmet e Izraelit kundër civilëve janë krime lufte

Organizata Ndërkombëtare e Amnistisë (Amnesty International – AI) shprehu “shqetësim të thellë”…

Biden i premton Turqisë F16-tat, zbulohen shqetësimet e amerikanëve për F35-sat!

Pas kthimit nga samiti i G20-tës në Romë, presidenti turk Rexhep Tajip…

Gjykata Penale: Personi që ka informuar Mijallkovin nuk është nga gjykata

Nga Gjykata Penale theksojnë se gjykata shprehimisht vendosi për kërkesën për paraburgim…

Donald Trump paditet për emërtimin e COVID-19 si “virus i Kinës”

Ish-presidenti Donald Trump është paditur nga një grup i të drejtave civile…